DigiGympa hemifrån med Riksförbundet HjärtLung

icon mars 23, 2020

I dessa tider då många aktiviteter ställs in och äldre uppmanas att hålla sig hemma, kan livet bli lite enformigt. Därför vill vi på Riksförbundet HjärtLung testa digitala möten med våra medlemmar.

Många av Riksförbundet HjärtLungs föreningar har uppehåll i sina aktiviteter som till exempel golv- eller sittgympa. Därför testar vi nu digital gympa – DigiGympa där de som vill och kan koppla upp sig från hemmet.

- Genom initiativet når vi många av våra medlemmar som blivit ofrivilligt ensamma genom rekommendationen att undvika att träffa andra. Vi ser också till att de som vill och kan får en möjlighet att röra på sig med en instruktör som vet vilka rörelser som passar personer med sjukdomar inom hjärta, kärl och lunga, säger Inger Ros, ordförande Riksförbundet HjärtLung.

Hur gör du?

Läs om hur det går till för att ansluta och vad du behöver ha i programväg för att delta i DigiGympan.