Månadsmöte 25/5 -26

Månadsmötet den 25 maj 2026

Terminens sista möte hade musik i generationer som tema.

Det var Rolf Linder som forskat bland sina släktingar och presenterade detta för oss medlemmar i Riksförbundet HjärtLung Ljungby. Till sin hjälp hade han Brollan och sitt barnbarn Jakob. Jag välkomnade dem och Rolf började från början. Han berättade om de tre bröderna Gustav, Gunnar och Gottfrid Rydell som alla hade fått musiken och förmågan att spela på instrument i blodet. Denna förmåga gick i arv och av trettio släktingar så var det endast två som inte spelade eller sjöng. Gottfrid fick sex barn och namnen på dessa var det många som vi kände igen. Det var Göte, Torsten, Kicken, Olle, Karin och Ingrid. Rolf berättade vidare om alla instrument som dessa hanterade och även hur vackert Karin och Ingrid sjöng. Jakob sjöng och spelade gitarr mellan Rolfs berättande och blev kompad på bas och tvärflöjt.

20260525_145921.jpg

Några av sångerna som framfördes var ”Brev från kolonien”, ”Fattig bonddräng”, ”Balladen om Fredrik Åkare” och ”Vackra människors sång”. Vi fick höra historier som hänt under musicerandet och t.o.m. blodvite som resultat, men spelandet avbröts inte av detta. Av alla dessa släktingar så känner vi väl till Rolf som är Karins son, Olle Rydell, Sölve som är Götes son och Jakob Rolfs barnbarn som är berättarpedagog. På 40-talet var det IOGT som startade med olika musikevent. Luciasoaréer var populärt då de turnerade runt i vår kommun och där var Olle, Rolf, Sölve och Karin med. Rolf berättade om sitt eget musikliv och det började på 50-talet med olika orkestrar som ”Roffe och Roys”, Olle Rydells dansorkester, Blåsorkestern, Jazz i Baljan 41 år och Prästen och resten 25 år. Jazz i Baljan har spelat i 12 länder, varit i radio, TV och framför allt glatt vår lilla stad/kommun med Världsturnéer och Julkonserter på Grand. Rolf gav en eloge till Olle och Sölve som har varit och är så starka personer i släkten. Som avslutning sjöng vi med i ”En kväll i juni” och alla var tacksamma över att vi varit där och fått lyssna på denna berättelse

20260525_144057.jpg

Jag informerade om JOSCO som ordnar resor till PRO, SPF och oss. 2027 Österrike, Göta kanal och 2028 Sydafrika. Hemlig resa 2/9, nästa lunch 14/8. Vi har tagit sommarlov på exp till den 4/8 då man kan anmäla sig till den 2/9. Jag överraskades med sång och blommor då jag fyllde år denna dag. Efter gott fika så hade vi allsång och jag avslutade med ”Dagen idag” och en önskan om en underbar sommar!!

Text: Åsa Prytz