Tips på utbildningar

Vi tipsar om flera kurser, utbildningar och föredrag hos externa parter och samarbetspartners för er som är aktiva i föreningen. För er som har en anställd i föreningen bland annat.

Har ni en anställd i er lokal- eller länsförening?  

I så fall är ni säkerligen medlem i Fremia. Här hittar ni de utbildningar som de har planerat framöver. Matnyttigt för att lära om arbetsgivaransvar och om vilket stöd ni i styrelsen kan få av Fremia. 

Fremias utbildningar

Tips om olika externa föredrag för styrelsen och revisionen till hösten 

Volontärbyrån har laddat upp med ett antal matnyttiga föredrag om hur stärka engagemanget i din förening. 

Volontärbyråns utbildningar

Grant Thornton har föredrag för Förtroendevalda revisor – tips och fallgropar för ansvarsfull granskning. Anmäl dig och få en inspelning om du inte kan delta exakt dag. 

Grant Thorntons föredrag

BG Institute Styrelsen i en ideell förening har en central roll i organisationens förvaltning och beslutsfattande. Men vilka regler gäller för styrelsens ansvar, och vilka risker kan uppstå?  Se deras inspelade seminarium från augusti. 

BG institutes seminarium

Internetstiftelsen håller Sveriges största säkerhetsevent för allmänheten där de talar säkerhet på nätet. 

Internetstiftelsens säkerhetsevent

Studieförbundet ABF har löpande cirklar och kurser för föreningar. Lägg in “föreningskunskap, styrelsearbete” i sökfiltret samt om annat utifrån din roll.  

ABF:s cirklar och kurser