Årsmöte hos Riksförbundet HjärtLung Ljungby
Den 25 februari hade föreningen årsmöte i Equmeniakyrkan. Ordförande Åsa Prytz hälsade alla välkomna och därefter följde en parentation över de medlemmar som bort under 2025.

Åsa läste några dikter. En av dikterna har skrivits av Sigge i Gällestorp och handlar om lyckan att få följa med en fågel högt upp i det blå.
Elisabeth Thor valdes till mötets ordförande och Ewa la Fleur Erikson till sekreterare.

Verksamhetsberättelsen lästes av Elisabeth och där fick medlemmarna veta hur året 2025 varit. 100 000 har skänkts till fortsatt hjärtforskning som hjärtspecialisten Viveca Ritsinger ansvarar för. Föreningen har många aktiviteter för sina medlemmar och flera av dem är gratis för medlemmarna som tex. vatten och motionsgymnastik. Varje år skickas det blommor eller presentkort till jubilerande medlemmar. Aktiva ideella ledare, lottförsäljare, expeditionspersonal och medlemmar i Trivselgruppen har tackats med presentkort, frukostar och en dagsresa. I maj 2025 var HjärtLung Ljungby värd för Riksmästerskapet i Bowling 2025 vilket krävde mycket förberedelser av ledarna inom bowlingen, där tio HjärtLung föreningar från olika delar av landet deltog. Det har ordnats ett antal medlemsmöten under året med olika underhållare och föreläsare. Det har varit HLR utbildningar för medlemmar och ett antal resor, både hemlig, till revy och till Ullared, samt mycket mer.

Nya styrelsen: Bernt Gudmundsson, Lisbeth Pettersson, Ewa laFleur Erikson, Bengt Johansson, Margaretha Knutsson, Åsa Prytz, Camilla Hallberg, Ronny Gustafsson, Majken Gustafsson, Birgitta Örngren, Lena Fransson
Det blev både omval och ny val. Maiken Gustafsson har varit kassör i många år men kände att det nu var dags att lämna över kassörsarbetet men stannar kvar som ledamot i styrelsen. Även Lisbeth Svensson som många år varit Egenvårdsombud (EVO) och ansvarig i Trivsel kommittén tackade för sig. Detsamma gjorde Anne Dahlgren, även hon en av de ansvariga i Trivselkommittén. Lena Johansson avtackades för sina styrelseuppdrag. Några nya ledamöter invaldes i styrelsen. Efter avslutade val var det dags för avtackning och de personerna fick varsin fin hortensia som tack för allt arbete.

Åsa Prytz, Majken Gustafsson, Lisbeth Svensson, Lena Johansson, Anne Dahlgren
Text och bilder: Agneta Json Granemalm
Efter årsmötet, avtackningar och information var det dags för Mona Svensson från Vrå att inta scenen. Det gjorde hon med den äran. Hon började med att vi fick agera i ”Huvud, axlar, knä och tå” och därefter njöt vi av vad hon hade att erbjuda. Hon var stand uppare, sångare, pianist och livsnjutare.

Mellan sångerna pratade hon om pappa Rolf som spelade fiol, om sina fem syskon, sin Mattias och sina tre barn. När hon var fyra år inköptes ett piano, Schimmel, som pappa Rolf fick för en billigare penning, då ägaren hörde att det var en liten flicka som skulle lära sig spela på pianot. Det har stått i föräldrahemmet i Vrå sen dess och nu bor Mona där med sin familj.

Hon började spela ”Nocturne” därefter blev det ”Ser du månen där du är ikväll”, ”Koppången” och ”Kärleksvisan”. Denna sjöngs på Victoria och Daniels bröllop och precis denna dag födde Mona ett av sina barn så denna sång är en favorit. Mona har sjungit på 500 begravningar och varit ute och ”turnerat” med sin barn 100 gånger. Hon fortsatte med ”Himlen är oskyldigt blå”, ”Vi ska ses igen” och avslutade med ”Vilken underbar värld”. Mona förmedlade så många anekdoter om sin familj som måste höras av henne själv, men ett fint avslutningsord var att vara nöjd med att bara vara, krama om varandra och ”Älska mycket om mig” som ett av hennes barn sa som liten.

Åsa tackade och överlämnade en blomma.
Nere i källaren intogs sedan en mastig räkmacka med kaffe/te och mycket prat. Avslutningsvis blev det allsång och kloka ord från ”Livet har lärt mig”.
Text och bilder: Åsa Prytz